Fahri Gıda Müfettişleri Platformu

“GIDADA HALKIN KENDİ KENDİNİ DENETLEMESİ" SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Fahri Gıda Müfettişlerimiz, toplumumuzun yaşamını sürdürmesi, birçok yönden gelişmesi ve onu oluşturan bireylerin sağlıklı olmasını gözeten, ulusal çapta yürütülen bir farkındalık projesinin temel yapı taşlarıdır.

FAHRİ GIDA MÜFETTİŞLERİSOSYAL SORUMLULUK bilinci taşıyan, gündelik yaşamı içinde ev veya iş yeri için yaptığı alışverişlerde, eğlence için gittiği, AVM, Market, Cafe, Restaurant ve benzeri gıda üreten, paketleyen, satan, stoklayan, lojistiğini veyatoptan satışını yapan, kısacası TARLADAN – SOFRAYA tüm gıda zincirini kapsamına alarak,

İşletmelerin GIDA SUNUMUNDA; toplumun sağlıklı beslenme gereksinimlerini yeterli nicelik ve nitelikte sağlayıp sağlamadıkları konusunda, sessizce gözlemler yapar ve bu gözlemleri FAHRİ GIDA MÜFETTİŞLERİ GENEL SEKRETERLİĞİNE bir rapor haline getirirler.

FAHRİ GIDA MÜFETTİŞLERİNİN AMACI; tarım, gıda, hayvancılık sektörüne ilişkin; bu sektörlerin çıktısı olan gıda maddelerinin üretimi, paketlenmesi, satışı, lojistiği, stoğu ve hijyeni konusunda, tarladan sofrasına ulaşana kadar olan zincirde;

HALKIN (TÜKETİCİNİN) KENDİ DENETİMİNİ KENDİSİNİN GERÇEKLEŞTİRMESİNİN daha KOLAY, daha ETKİN ve daha UCUZ olacağı düşüncesini paylaşan ve bu bilinçle FAHRİ olarak KAMU YARARINA, ilgili KAMU KURUM ve KURULUŞLARINA GÖNÜLLÜ destek veren bireyler olmaktır.

GIDA TERÖRÜNÜN önüne geçmenin yolu TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’nın denetimlerinin artırmasının yanında öncelikle vatandaşların bilinçli ve dikkatli birer tüketici olmaları, gıda maddelerini alırken sorgulayıcı olmalarına bağlıdır. Fahri Gıda Müfettişlerimiz bu vizyonla faaliyetlerine devam ederken çevresinde de FARKINDALIK ÜRETMEYE çalışmaktadırlar.

FAHRİ GIDA MÜFETTİŞLERİ PROJESİ ile halk sağlığının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerin etkinleştirilmesini ve geliştirilmesini sağlamak üzere; ülkemiz ve toplumumuz da kendisi, çocuğu ailesi hatta toplum sağlığına duyarlı, GIDA TÖRÖRÜNE karşı mücadeleci kişileri  “FAHRİ GIDA MÜFETTİŞİ” olarak projeye dâhil ederek onlara sağlıklı gıda, gıda güvenliği, güvenilir gıda hakkında EĞİTİM olanağı sağlamayı ve FARKINDALIK kazandırmayı AMAÇLAMAKTADIR.

NEDEN FAHRİ GIDA MÜFETTİŞİ?

Ülkemizde maalesef bazı üreticiler, tüketicilerin dikkatsizliğinden ve bilinçli tüketici olmamalarından faydalanarak, ticari amaçlar ve haksız kazanç uğruna taklit ve tağşişe yönelmeye devam etmektedir.

GIDA TERÖRÜNÜN önüne geçebilmek için T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’nın denetimlerinin her il ve ilçede artırması gerekmektedir. Ancak bu denetimlerin artırılması bakanlığa ciddi bir maddi yük getirmektedir. Bununla birlikte, denetimler ne kadar artırılırsa artırılsın, doğrudan tüketiciye dokunmadıkça hiçbir girişim yeterli olmayacaktır.

Tarım, gıda, hayvancılık sektörüne yönelik ve bu sektörlerin çıktısı olan gıda maddelerinin üretimini, paketlenmesini, satışını, lojistiğini, stoğunu, hijyenini, halk sağlığına etkilerini, tüketicinin tarladan sofrasına ulaşana kadar olan zincirde halkın (tüketicinin) kendi denetimini kendisinin gerçekleştirmesi daha KOLAYDAHA ETKİN ve daha UCUZ olgusu bakanlığımızın iş yükünü de hafifletecektir.

Bu terörle mücadele ancak tüketicilerimizin daha bilinçli, dikkatli ve sorgulayıcı birer tüketici olmaları halinde mümkündür. Bu bağlamda TARIMKON, üretici ve tüketicilerimizde farkındalık oluşturmak üzere, Fahri Gıda Müfettişliği projesini hazırlayarak kamu yararına hizmet etmeye çalışmaktadır.

GIDA TERÖRÜNE KARŞI BU MÜCADELEDE,

«Toplumumuzun sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişebilmesi, toplumumuzu oluşturan bireylerin her yönden sağlıklı olmasına bağlıdır» vizyonunu benimseyen,

Bende; kendim, çocuklarım ve tüm ailem için bu sosyal sorumluğun bilinci içindeyim ve farkındalık üretmek istiyorum diyen her duyarlı vatandaşımız bir FAHRİ GIDA MÜFETTİŞİ olabilir.

NİHAİ OLARAK: Gıda terörü ile mücadelede başarılı olmanın TEK YOLUNUN tüketicilerin (toplumumuzun) daha eğitimli, bilinçli, dikkatli ve sorgulayıcı olmalarına bağlı olduğu düşünüyoruz.

Bu bağlamda toplumumuzun farkındalığını artırarak, güvenilir gıda, gıda güvenliği, gıda hijyeni konularında kısaca; “GIDA TERÖRÜ İLE TOPYEKÜN MÜCADELE”etmek için yürütülen FAHRİ GIDA MÜFETTİŞLERİ projesine, HALKIMIZIN (TÜKETİCİLERİMİZİN) desteğini artırmak için kurduğumuz FAHRİ GIDA MÜFETTİŞLERİ PLATFORMU’NDA kendim, çocuklarım ve ailem için bu sosyal sorumluğun bilincindeyim diyebilen her gönüllü vatandaşımızla çalışmaktan onur duyacaktır.

H.Hüseyin KARAKAYA

FAHRİ GIDA BAŞMÜFETTİŞİ

H.Hüseyin KARAKAYA

FAHRİ GIDA BAŞMÜFETTİŞİ

info@tarimkon.org

Kaya DOĞAN

FAHRİ GIDA BAŞMÜFETTİŞİ

Kaya DOĞAN

FAHRİ GIDA BAŞMÜFETTİŞİ

info@tarimkon.org

İşletmelerimiz ve Çözüm Ortaklarımız