TARIMKON Genel Başkanı Hakan YÜKSEL, Tiran Büyükelçiliğini Ziyaret Etti

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) Genel Başkanı Hakan Yüksel, Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) Genel Başkanı Hakan Yüksel, Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Çeşitli sektör toplantıları için Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunan TARIMKON Genel Başkanı Yüksel, beraberindeki heyetle Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği Müsteşarı Sinan Cem Baş ile görüştü.

Yüksel, burada yaptığı konuşmada, TARIMKON'un 1-4 Mart 2018 tarihlerinde Ankara'da düzenleyeceği Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi'ne ilişkin bilgi verdi, sektör temsilcilerini zirveye davet etti.

Türkiye'nin, gıda ve tarım sektörlerinde dünyada söz sahibi bir ülke olduğuna işaret eden Yüksel, söz konusu zirvede, ülke temsilcileri ve firmalar arasında ticari görüşmeler yapılacağını anlattı.

Büyükelçilik Müsteşarı Sinan Cem Baş da Arnavutluk'ta istihdamın yüzde 49'unu, tarım ve gıda alanında çalışanların oluşturduğunu belirtti. Bu sektörlerin, Arnavutluk hükümetinin öncelik verdiği 5 konu içerisinde olduğunu aktaran Baş, "Arnavutluk ile Türkiye arasında doğrudan sınırlar olmasa da komşu ülke gibiler. Bu iki ülke arasındaki iş potansiyelini diğer ülkelere de taşımak istiyoruz. Bu kapsamda bu tür zirvelerin, her iki ülkenin sektör temsilcileri ve kurumsal iş birliğinin güçlenmesi için fayda sağlayacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Tiran Ticaret Başmüşaviri Halis Kaya ise Türkiye'nin Arnavutluk'a 100 milyon dolar civarında tarım ihracatı bulunduğuna işaret ederek, bu miktarın iki katına çıkabileceğini söyledi.

Özellikle unlu ve şekerli mamüller ile hazır gıda ve konserveler alanında Türkiye'deki firmalar için Arnavutuk'ta önemli bir pazar bulunduğuna işaret eden Kaya, "Zirvenin, Türkiye'den Avrupa ve Balkan ülkelerine ihracat yapmak isteyen firmalar için önemli bir fırsat olacağını düşünüyoruz." dedi.

Yüksel ve beraberindekiler, ALSAR Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı Başkanı Mehdi Gurra'ya da ziyaret gerçekleştirdi.

https://www.haberler.com/tarimkon-genel-baskani-yuksel-tiran-10164474-haberi/

İşletmelerimiz ve Çözüm Ortaklarımız