Tarımda Girdi Maliyetlerinde Azalış, Gıda Fiyatlarında Düşüş Beklentisi!

Döviz kurlarındaki gerilemenin tarım ve gıda sektörüne de olumlu yansıyacağını belirten TARIMKON Başkanı Hakan Yüksel, “Tarımda yem ve gübre gibi girdi maliyetlerinin düşmesi, gıda fiyatlarına da olumlu yansıyacak, vatandaşın gıdaya daha ucuz erişiminin önünü açacaktır. Fiyatlar en kısa sürede aşağı yönlü güncellenmelidir” dedi.

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) Başkanı Hakan Yüksel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomik önlemlerin ardından döviz kurlarında yüzde 40’lara varan oranlarda düşüşler yaşandığını hatırlattı.

“Fiyatlar en kısa sürede güncellenmeli”

Son dönemde dövizdeki artıştan tarımda kullanılan tohumdan gübreye, mazottan yeme kadar birçok girdinin fiyatının olumsuz etkilendiğini vurgulayan Yüksel, dövizde yaşanan son gelişmelerle birlikte tarım sektörünün girdi maliyetlerinin azalacağına dikkati çekti. “Maliyetleri azalan çiftçiler daha ucuza üretim yapar. Bu durum da doğrudan vatandaşa yansır. İnsanlarımız tarım ürünlerine daha ucuza ulaşma imkânına kavuşur” diyen Yüksel, üreticiler ve perakendecilere de çağrıda bulunarak, en kısa sürede fiyatlarda aşağıya doğru güncelleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Kurdaki dalga boyunun yüksek olmasının tüm sektörlerde olduğu gibi tarımda da çiftçinin önünü görmesini engellediğini vurgulayan TARIMKON Başkanı Yüksel, “Kurda uzun vadede oynaklığın azalması piyasaları rahatlatacaktır. Dalga boyu azaldıkça tarım sektörü paydaşları da ürettikleri ürünün maliyetini daha sağlıklı bir şekilde hesaplayabilecektir” değerlendirmesini yaptı.

“Tarım her şeydir”

Pandemi süreciyle önemi daha da ortaya çıkan tarımsal üretimin arttırılması gerektiğini kaydeden Yüksel, ihracata ağırlık verilmesiyle birlikte ülke ekonomisinin kazançlı çıkacağını söyledi. Yüksel, “Tarım her şeydir. Tarım olmadan diğer hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Tam bağımsız bir ekonomi için her alanda olduğu gibi tarımda da üretim ve ihracat çok önemli” dedi.

https://www.gidahatti.com/tarimda-girdi-maliyetlerinde-azalis-gida-fiyatlarinda-dusus-beklentisi-232504/

İşletmelerimiz ve Çözüm Ortaklarımız