İnsanlar Tarımı Meslek Edinmeli

Türkiye’de tarım ürünlerinde yaşanan artışlar gündemdeyken, Ankara’da bulunan Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu’nun (TARIMKON) Başkanı Hakan Yüksel’den dikkat çeken açıklamalar geldi.

Türkiye’de üretimle ilgili bir sorununun olmadığını vurgulayan Yüksel, çiftçinin, para kazanamayacağını düşündüğü için üretimi terk ettiğini söyledi. Gazetecilerle iftar yemeğinde bir araya gelen Yüksel, özetle şunları kaydetti: “Arazimiz, mühendislerimiz, çiftçimiz, bilgimiz, tecrübemiz, potansiyelimiz var. Hemen her an üretebilmekle ilgili problemimiz yok. Tarımda insanlar gerekli parayı kazanamayacaklarını düşündükleri için sürekli üretimi terk ediyorlar. Üretmekle ilgili bir sorunumuz yok, pazarla ilgili sorunumuz var. Türkiye’de her yıl çiftçi stoğu bu şekilde erimeye devam ederse şu anda 30 TL’ye bir patlıcan buluyorsunuz ama belki bir 10 yıl sonra bunu bulamayacağız.

KIRSALDA KİM ÇALIŞACAK

İnsanların tarımı meslek edinmesi konusunda teşvikçi olmamız lazım. Şu anda göçmenler olmasa hayvanlarımıza bakacak insan bulamıyoruz. Yatırım yapıyoruz, tesisler kuruyoruz, kurdurmaya teşvik ediyoruz ama çalıştırılacak insan bulunamıyor. Herkes şehirlere gelip masa başı işler istiyor. Kırsalda kim çalışacak? Bu meyveyi, bu sebzeyi birilerinin üretmesi lazım. Bu toplumun bu farkındalığa ihtiyacı var. Ne kadar üst bir teknolojiniz olursa olsun onu kullanacak insanların karnı aç olursa bunun hiçbir anlamı yok. Arz talep dengesi bozuldu, tedarikte zincir kırıldı. Petrol fiyatları düşmediği, tedarik zinciri sağlanmadığı sürece artık bir patlıcanı, bir domatesi 10 TL’den aşağıya yeme şansımız yok.” 

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/ankara/insanlar-tarimi-meslek-edinmeli-42038792?fbclid=IwAR1qvdvMImGWPJoaU4NWQ7d1tf9I7eH6wkNTpP7_KVALqAF1l59EBvc1QXk

İşletmelerimiz ve Çözüm Ortaklarımız