Kürşat KAYHAN
Afrika’daki Türk’ler Platform Başkanı
e-mail: afrikadakiturkler@tarimkon.org


TARIMKON, son 6 yıldır özellikle Afrika’da birçok ülkede, kamu-kurum ve kuruluşlarla birlikte bölgedeki yerel yönetimlere, kooperatiflere tarımsal eğitim, mühendislik, mekanizasyon ve teknoloji ihracatları yapmakta, yaptırmaktadır.

Bu çalışmalarımızda AFRİKA’ da birçok TÜRK vatandaşlarımızın oralara da tarımsal faaliyetler başta olmak üzere birçok değişik sektörde yerleşik olarak yaşamakta ve/veya yatırımlarının olduğunu, iş ve mühendislik hizmetleri ürettiklerini gördük.

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonluğu olarak yaptığımız çalışmalarda yurtdışında özelliklede Afrika kıtasında bulunan ülkelerde yaşayan Türklerin mevzuat, sosyal uyum ve ekonomik açılarından sorunlar yaşadığını malumunuzdur.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’IN da Başbakanlığı döneminden beri “Afrika’da varlığımızı ve mevcudiyetimizi güçlendirmeliyiz, Afrika ülkelerindeki kamu-kurum ve kuruluşlarla gönül bağları oluşturulmalı, ekonomik ve siyasi ilişkilerimizi geliştirilmeliyiz” yönündeki sözleri ve en fazla Afrika ülkelerine ziyarette bulunan lider olmasından da anlaşılacağı gibi devletimizin de Afrika’ya bakışı ortadadır. 

AFRİKA’DAKİ TÜRKLER PROJESİ GEREKÇE;

Yakında zamanda dünyayı bekleyen GIDA KITLIĞI, bu kıtlığa çözüm olabilecek iklimin şartlarının en uygun olacağı tek bölgenin SAHRAALTI AFRİKA ülkeleri gerçeği de göz önüne alınırsa bu bölgede olmamız, tarımsal araziler edinmemiz, burada sürdürülebilir tarım üretmemiz ileride yaşanması kesin olan GIDA ARZ GÜVENLİĞİMİZE ciddi katkılar sağlayacaktır.

Bir milletin kaderini ilgilendirecek kadar bu denli önemli misyonu farkında olarak ve/veya olmayarak üstlenerek bölgelerde tarım ve hizmet üreten TÜRK girişimcilerimizin birçok sosyal, hukuksal ve idari sorunlarının olduğunu görülmektedir. Bu sorunların çözülmesi, çözüm aranması ile binlerce mühendisimize iş ve istihdam imkânı da ortaya çıkacaktır. Bu oluşacak imkânlar ülkemize çok ciddi ekonomik, sosyal ve kültürel katkılar da sağlayacaktır.

TARIMKON, Afrika’da yaşayan Türklerin sorunlarının çözülmesi, yardım ve rehberlik edilmesi, bu sorun ve çözüm önerilerin ülkemizdeki ilgili kamu-kurum ve kuruluşlara raporlanmaktadır.

Paylaştığımız ve paylaşacağımız raporlar da hem Afrika’daki girişimcilerimizin başarı hikâyelerinden haberdar olarak onlarla ne kadar gurur duyduğumuz hissetmelerini sağlamak,

Hem de onların daha rahat iş ve hizmet üretmelerine, yanlarında olduğumuzu onlara hissettirerek orada daha dik durmalarına, vatanlarına olan hasretlerini de en azından gönüllerdeki mesafeleri kaldırarak desteğimizi hissetmelerine,

Sorun, sıkıntı ve çözüm önerilerine birlikte sonuç arayarak, ülkemizin şanlı bayrağını binlerce kilometre uzakta bir uç beyi gibi dalgalandırmaya devam edebilmelerine katkı sağladığımızı düşünüyoruz. 

SONUÇ ve İSTEM;

Bu söz konusu kamu yararı gözetilerek üretilen AFRİKA’DAKİ TÜRK’LER PLATFORMU” PROJEMİZ hakkında oluşan düşüncelerinizi, projenin verimli ve sürdürülebilir olması yönünde önereceğiniz yöntem, düşünce ve desteklerinizi bekliyor, Söz konusu projemizde yer almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz.

    Fotoğraf ekleyiniz