Dışişleri Bakanlığı Batı ve Afrika Genel Müdürü Sağman: Türkiye-Afrika İlişkileri 2002 Sonrası İvme Kazandı

Dışişleri Bakanlığı Batı ve Orta Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Nur Sağman, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle geliştirmiş olduğu çok boyutlu iş birliğine vurgu yaparak, "Diplomatik açıdan Türkiye-Afrika ilişkileri 2002 sonrası ivme kazandı" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Batı ve Orta Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Nur Sağman, Afrika Günü için hazırladığı Afrika Dosyası kapsamında Türkiye-Afrika ilişkilerini değerlendirdi.

Afrika'yı yeteri kadar tanıyor muyuz? Afrika'ya dair bildiklerimizin ne kadarı doğru?

Biz Afrika’yı Kuzey Afrika ile sınırlı tutuyoruz ve Sahra Altı Afrika'yı yeteri kadar tanımıyoruz. Genellikle Güney Afrika'yı biliyoruz. Afrika konusunda bazı yanlış imajlar var. Afrika'yı sadece tek ülke olarak görenler bile var. Oysaki Afrika, 54 ülkesi ve 1,2 milyar nüfusa ve inanılmaz potansiyellere sahip bir kıta. Fakirlik var, çatışmalar var, istikrarsızlıklar var fakat bunlar dünyanın neresinde yok ki? Bugün Ukrayna’da savaş var. Afrika’yı sadece bu olumsuz özellikler ile kısıtlamak doğru değil. Afrika inanılmaz bir potansiyele sahip. Hem insan gücü açısından (nüfus olarak) hem de ekilebilir tarım alanları açısından inanılmaz bir potansiyel var Afrika’da. Doğal kaynaklarından bahsetmiyorum bile. 'Afrika geleceğin kıtası' deniliyor ama Afrika günümüzün de kıtası. Ancak ne yazık ki Afrika, tarihi gerçekler ve geçmişinden kaynaklanan bazı sıkıntılar ile boğuşan bir kıta olarak anılıyor.

.

İşletmelerimiz ve Çözüm Ortaklarımız